Leczenie alkoholizmu

Zawalcz o lepsze jutro!

alkoholizm terapia

Ciąg alkoholowy - jak przerwać?

Ciąg alkoholowy jest jednym z najpoważniejszych objawów uzależnienia od etanolu. Pojawia się on najczęściej w ostatnim, czwartym stadium choroby - fazie przewlekłej. To moment, w którym chory nie potrafi już kontrolować ilości spożywanego alkoholu. Cug alkoholowy może mieć katastrofalne skutki dla zdrowia. Dowiedz się, czym jest ciąg i jak go przerwać.

Co to jest ciąg alkoholowy? Ile trwa?

O ciągu alkoholowym mówimy wtedy, gdy osoba uzależniona pije bez przerwy od co najmniej 48 godzin. Stan nietrzeźwości może się utrzymywać kilka dni, tygodni, a nawet dłużej. Choć alkoholik może na jakiś czas zaprzestać sięgania po kieliszek, przerwa ta nie trwa długo. Nasilający się głód alkoholowy i coraz gorsze samopoczucie sprawiają, że chory znów się upija.

ciąg alkoholowy czym jest

Ciąg alkoholowy - jak przerwać?

Niektórzy alkoholicy usiłują na własną rękę uporać się z nałogiem. Należy jednak pamiętać, że próba przerwania ciągu alkoholowego w domu może się bardzo źle skończyć. Jeśli uzależniony nagle przestanie pić, organizm zacznie gwałtownie "domagać się" kolejnych porcji etanolu. Pojawiają się wówczas dotkliwe symptomy zespołu abstynencyjnego, który może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu chorego.

Gdzie szukać pomocy?

Aby w bezpieczny sposób przerwać cug alkoholowy, należy jak najszybciej zgłosić się do ośrodka terapii uzależnień. Pacjent zostanie najpierw skierowany na odtrucie organizmu, które przeprowadzą lekarze.

Po detoksie alkoholik rozpoczyna odwyk pod opieką doświadczonego terapeuty uzależnień. W trakcie leczenia chory dowiaduje się, jak radzić sobie z głodem alkoholowym, który jest jedną z przyczyn ciągu. Uczy się też unikać bodźców, stwarzających ryzyko nawrotu niebezpiecznego nałogu.

Wszystko o alkoholizmie

Dowiedz się więcej o symptomach uzależnienia

    © Copyright 2025