Leczenie alkoholizmu

Zawalcz o lepsze jutro!

alkoholizm terapia

Detoks alkoholowy - czym jest? Dla kogo odtruwanie?

Detoks alkoholowy to czynności medyczne, które mają na celu usunięcie metabolitów alkoholowych z organizmu osoby uzależnionej. Odtruwanie przeznaczone jest zarówno dla alkoholików, jak i tych, którzy zatruli się etanolem w wyniku jednorazowego nadmiernego spożycia napojów wysokoprocentowych. 

Warto podkreślić, że dopiero dzięki detoksykacji chory może bezpiecznie przerwać ciąg alkoholowy, powodujący stopniowe odwodnienie i wyniszczenie organizmu. 

Detoksykacja - ile trwa, jak przebiega?

Pacjent może przejść detoks poalkoholowy w szpitalu lub specjalnym ośrodku, na przykład w prywatnym ośrodku terapii uzależnień. W obu wypadkach chory trafia pod opiekę lekarza, który najpierw ocenia ogólny stan zdrowia alkoholika, a następnie rozpoczyna właściwą detoksykację.

Zabiegi w ramach odtrucia obejmują:

  • podanie kroplówki,
  • podanie leków minimalizujących objawy zespołu abstynencyjnego,
  • przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej,
  • uzupełnienie niedoborów potasu, magnezu, sodu, witaminy B1 i innych ważnych dla organizmu substancji.

odtruwanie alkoholowe na czym polega

Zazwyczaj detoksykacja trwa od 7 do 10 dni. Czas trwania detoksu może być krótszy lub dłuższy w zależności od stopnia zatrucia etanolem. Ważne jest również to, jak długo pacjent pozostawał w stanie ciągłej nietrzeźwości, zanim trafił na leczenie.

Podczas detoksu chory pozostaje pod stałą obserwacją. Zajmują się nim wykwalifikowana pielęgniarka, która na bieżąco sprawdza wyniki badań oraz zgłasza lekarzowi wszelkie nieprawidłowości. Alkoholik może również liczyć na wsparcie psychologa. 

Otrucie organizmu stanowi dobry wstęp do terapii alkoholowej. Kiedy ciało wraca do normalnego funkcjonowania, alkoholik może skorzystać z fachowej pomocy w ośrodku odwykowym.

Wszystko o alkoholizmie

Dowiedz się więcej o symptomach uzależnienia

    © Copyright 2025