Leczenie alkoholizmu

Zawalcz o lepsze jutro!

alkoholizm terapia

Leczenie alkoholizmu - jak wygląda?

Alkoholizm to choroba, którą warto i trzeba leczyć. Ma ona bowiem charakter przewlekły, dlatego osoba uzależniona będzie się z nią zmagać do końca życia. Na szczęście nie oznacza to, że alkoholik jest skazany na trwanie w destrukcyjnym nałogu. Musi on jednak otrzymać pomoc z zewnątrz, gdyż pozostawiony sam sobie będzie bezsilny wobec kolejnych pokus sięgnięcia po kieliszek. Jak przebiega terapia alkoholowa? Co zyskuje alkoholik dzięki terapii?

Alkoholizm - jak wygląda leczenie?

Na wstępie należy podkreślić, że alkoholik musi wyrazić zgodę na odwyk. Świadoma decyzja o leczeniu jest jednym z warunków koniecznych do rozpoczęcia terapii. Kolejnym krokiem jest zgłoszenie się do odpowiedniej placówki prowadzącej terapię alkoholową. 

Leczenie może trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy. Wszystko zależy od postępów czynionych przez pacjenta w trakcie terapii. Sesje terapeutyczne obejmują spotkania grupowe i indywidualne, podczas których uczestnicy:

  • dokonują autodiagnozy - przyjmują do wiadomości, że są chorzy i uczą się rozpoznawać swoje objawy.
  • poznają mechanizmy uzależnienia - dowiadują się, na czym polegają mechanizm iluzji i zaprzeczeń, nałogowe regulowanie uczuć, syndrom rozproszonego “ja”.
  • pracują nad bezsilnością wobec alkoholu - szczególnie ważna jest tu nauka radzenia sobie z głodem alkoholowym.
  • pracują nad trudnymi uczuciami - złość, wstyd, poczucie winy czy strach często potęgują pragnienie alkoholu. 
  • uczą się rozpoznawać własne sygnały ostrzegawcze - mowa o bodźcach, które mogą wywołać nawrót choroby.

Terapeuci uzależnień organizują też mitingi AA, przeznaczone dla chętnych osób, które pragną utrwalać dobre nawyki pomocne w zachowaniu trzeźwości.

alkoholizm leczenie

Terapia alkoholowa - korzyści

Uczestnicy sesji terapeutycznych trafiają pod opiekę specjalistów, którzy wyposażają ich w skuteczne narzędzia do walki o codzienną abstynencję. Terapeuta uzależnień przygotowuje dla każdego z podopiecznych osobisty plan zdrowienia, który alkoholik może wdrażać w życie po opuszczeniu ośrodka. Co ważne, podczas leczenia osoba uzależniona spotyka innych ludzi zmagających się z alkoholizmem. Dzięki temu nie czuje się osamotniona w walce.

Wszystko o alkoholizmie

Dowiedz się więcej o symptomach uzależnienia

    © Copyright 2025