Prywatne ośrodki leczenia uzależnień
W Polsce działa wiele placówek, oferujących terapię alkoholową. Wyróżniamy wśród nich instytucje państwowe, instytucje prywatne, a także poradnie uzależnień. Leczenie w publicznych ośrodkach wprawdzie jest bezpłatne, ale ma też swoje wady, wśród których warto przede wszystkim wymienić bardzo dużą liczbę pacjentów, a co za tym idzie, dłuższy czas trwania terapii.
Z tych powodów alkoholicy często decydują się na leczenie w placówce niepublicznej. Jakie są zalety prywatnych ośrodków leczenia uzależnień?
Terapia w ośrodku prywatnym - korzyści
- Praca w małych grupach - właściciele placówek niepublicznych dbają o kameralność spotkań w trakcie sesji terapeutycznych. Niewielkie grupy zdecydowanie przyspieszają proces leczenia alkoholizmu. Uczestnicy nie czują się przytłoczeni i łatwiej im przełamać początkowe opory. Ponadto terapeuta uzależnień jest w stanie poświęcić czas każdemu podopiecznemu z osobna.
- Komfortowe warunki pobytu - prywatne ośrodki odwykowe wyróżniają się wysokim standardem. Oferują pacjentom pokoje z łazienkami, dostęp do telewizji i sieci Wi-Fi, a także możliwość korzystania z siłowni i kuchni. Ponadto placówki te często są usytuowane w odosobnionych miejscach pełnych zieleni, które pozytywnie nastrajają i zapewniają prywatność.
- Wspomaganie procesu zdrowienia - w ośrodku niepublicznym podopieczni nie tylko uczestniczą w terapii, ale mają możliwość rozwijania swoich pasji. Terapeuci organizują dla nich zajęcia rekreacyjne na świeżym powietrzu, a także wycieczki.
- Ciepła atmosfera - niewątpliwą zaletą prywatnych ośrodków uzależnień jest domowy klimat. Uczestnicy terapii mogą poczuć się jak u siebie, dzięki czemu szybciej nawiązują przyjacielskie relacje ze sobą nawzajem.
