Leczenie alkoholizmu

Zawalcz o lepsze jutro!

alkoholizm terapia

Terapeuta uzależnień - kim jest i jak pomaga?

Terapeuta uzależnień odgrywa istotną rolę procesie zdrowienia alkoholika. To on pomaga osobie uzależnionej zrozumieć chorobę i wypracowywać skuteczne strategie radzenia sobie z nałogiem. Jakie wykształcenie i cechy powinien posiadać terapeuta? Jakimi metodami się posługuje w pracy z alkoholikami?

Dobry terapeuta - jak go rozpoznać?

Zazwyczaj specjalista od leczenia uzależnień posiada wykształcenie psychologiczne lub pokrewne. Powinien też ukończyć kurs kwalifikacyjny, za który otrzymuje odpowiedni certyfikat. Istotne jest również doświadczenie zawodowe takiej osoby, które zdobyła np. na oddziałach odwykowych czy ośrodku terapii uzależnień.

A jakie cechy charakteru wyróżniają dobrego terapeutę uzależnień? Oto one:

  • empatią,
  • cierpliwością,
  • wyrozumiałością,
  • umiejętnością budowania relacji z pacjentem,
  • serdecznością, dającą poczucie bezpieczeństwa.

Nierzadko terapeuta sam kiedyś doświadczył uzależnienia od alkoholu lub innej substancji psychoaktywnej. Jeśli od wielu lat zachowuje abstynencję, daje podopiecznym dobry przykład, a także poświadcza skuteczność terapii, pokazując, że pomimo choroby alkoholowej można żyć w trzeźwości.  Ponadto, osoba uzależniona może dostrzec w terapeucie przyjaciela, który ją doskonale rozumie i któremu można zaufać.

dobry terapeuta uzależnień

Jakie metody wykorzystuje terapeuta?

Wśród technik wykorzystywanych przez terapeutów uzależnień warto wymienić:

  • model Minnesota - w ramach tej koncepcji terapeuta pomaga alkoholikom odzyskać szacunek do samych siebie i odkrywać radość ze zmiany stylu życia.
  • praca grupowa - terapeuta prowadzi spotkania w grupie, podczas których wyjaśnia uczestnikom mechanizmy choroby, uczy konfrontować się z trudnymi emocjami i radzić sobie z nimi bez pomocy używki.
  • praca indywidualna - to metoda, dzięki której specjalista leczenia uzależnień buduje więź z pacjentem, tworzy też przestrzeń dyskrecji, w której uzależniony może wyrazić przeżycia trudne do wyrażenia w grupie.

Wszystko o alkoholizmie

Dowiedz się więcej o symptomach uzależnienia

    © Copyright 2025