Leczenie alkoholizmu

Zawalcz o lepsze jutro!

alkoholizm terapia

Zespół Otella

Zespół Otella to zaburzenie psychotyczne, które może towarzyszyć chorobie alkoholowej. Występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet. Polega ono na obsesyjnej zazdrości o bliską osobę, zwłaszcza o żonę lub partnerkę chorego. Syndrom Otella nie tylko utrudnia funkcjonowanie alkoholika, ale też stanowi zagrożenie dla relacji w rodzinie. Jak rozpoznać zespół Otella? Czy tę chorobę można wyleczyć?

Zespół Otella - przyczyny i objawy

Wśród przyczyn syndromu Otella najczęściej wymienia się następujące czynniki:

  • występowanie chorób psychicznych w rodzinie,
  • uzależnienie od alkoholu lub narkotyków,
  • niskie poczucie własnej wartości
  • silny, a zarazem nieuświadomiony lęk przed samotnością i odrzuceniem.

Zespół Otella nazywamy również paranoją alkoholową lub alkoholowym obłędem zazdrości. Nie oznacza to jednak, że każdy alkoholik zapadnie na tę chorobę. Jej wystąpienie zależy w dużej mierze od osobowości danego człowieka, np. skłonności do zaburzeń paranoidalnych.

Nie ulega jednak wątpliwości, że uzależnienie od etanolu nasila objawy zespołu Otella. Alkoholizm  wpływa bowiem negatywnie na sposób postrzegania rzeczywistości przez chorego.

Symptomy choroby Otella obejmują przede wszystkim sferę psychiczną - myśli, uczucia i reakcje. Chory ciągle podejrzewa żonę o brak lojalności, jest wręcz przekonany, że do zdrady faktycznie doszło. Nieważne, jak bardzo absurdalne są oskarżenia alkoholika - potrafi on bowiem doszukać się dowodów niewierności w każdej najdrobniejszej nawet sprawie. Wystarczy, że ukochana osoba wróci nieco później do domu lub ma dobry humor, by uzależniony wpadł w furię.

Do innych niepokojących objawów zespołu Otella należą:

  • czytanie wiadomości na telefonie lub e-mailu partnerki,
  • śledzenie i wydzwanianie,
  • agresja,
  • uznawanie innych mężczyzn za potencjalnych rywali.

Jak leczyć zespół Otella?

Terapia uzależnień bardzo pomaga chorym, jednak samo przerwanie picia nie uwalnia od syndromu Otella. Dlatego leczeniu alkoholizmu towarzyszy również farmakoterapia i psychoterapia. Oprócz zachowywania abstynencji alkoholik powinien przyjmować leki przeciwpsychotyczne przepisane przez psychiatrę, a także korzystać z pomocy psychologa, również po zakończeniu odwyku.

Wszystko o alkoholizmie

Dowiedz się więcej o symptomach uzależnienia

    © Copyright 2025